Η Φενέρμπαχτσε λίγο ήθελε για να κάνει το... θαύμα της κόντρα στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κόντρα στις πολλές απουσίες, όμως ο ΝτεΚολό δεν αρκούσε.

Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (7/8 βολές, 7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη, 7 κερδισμένα φάουλ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 34:50 που έμεινε στο παρκέ.

Δείτε όσα έκανε:

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μετά την ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Game 1 ανέφερε πως δεν καταλαβαίνει γιατί άρχισαν τον αγώνα έτσι.

«Σήμερα το πρωί μιλήσαμε για τον αγώνα του Κυπέλλου με την Ουνικάχα. Δεν καταλαβαίνω πώς ξεκινήσαμε έτσι. Το πρώτο ημίχρονο, αμυντικά, ήταν πολύ άσχημο. Δεν περίμενα αυτήν την... εκδρομή. Δεν μπορεί να ξεκινάνε τα πλέιοφς με αυτόν τον τρόπο» είπε ο κόουτς της Μπαρτσελόνα.

Βasket247team.gr

Ο Τσάβι Πασκουάλ μετά το μεγάλο break ανέφερε πως είναι δύσκολο να κερδίσουν τρεις φορές μέσα στη Βαρκελώνη αλλά είναι εκπληκτικό ότι άρχισαν με νίκη.

Αναλυτικά, ανέφερε ο Καταλανός τεχνικός των Ρώσων μετά το ματς: «Ακολουθήσαμε ακριβώς το σχέδιο που είχαμε προετοιμάσει. Η Μπάρτσα έπαιξε εξαιρετικά τα τελευταία λεπτά στην άμυνα, αλλά καταφέραμε να πάρουμε τα σημαντικά σουτ. Είναι αδύνατο να κερδίσουμε εδώ 3 φορές, αλλά ξεκινώντας έτσι είναι φανταστικά».

Basket247team.gr

Πρώτα το μπάσκετ-Φασούλας

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έκανε το break μέσα στη Βαρκελώνη και τον Κέβιν Πάνγκος να οδηγεί με δικό του floater την ομάδα του στη νίκη.

Δείτε τη φάση που έκρινε το ματς:

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης έγινε η πρώτη ομάδα που κάνει break στα φετινά playoffs, κερδίζοντας τη Μπαρτσελόνα με 74-76.

Δείτε τα highlights εδώ:

Ματσάρα πραγματοποιήθηκε στο «Palau Blaugrana» ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα κι Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με τους Ρώσους να κάνουν το πρώτο break στα φετινά playoffs φτάνοντας στη νίκη με 74-76.

Σειρά που θα ευχαριστηθούν όλοι οι προπονητές αποτελεί το Μπαρτσελόνα - Ζενίτ, με τους Ρώσους όμως, να κάνουν το break στο πρώτο ματς και να παίρνουν τη κατάσταση στα χέρια τους. Οι Ρώσοι απέκτησαν και διαφορά 17 πόντων, αλλά την απώλεσαν, όμως στο τέλος πέτυχαν τη νίκη.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο απίθανος Πάνγκος που είχε 19 πόντους κι 9 ασίστ με 4/6 τρίποντα, ενώ, 12 είχε ο Τόμας και 11 ο Ρίβερς.

Στον αντίποδα, 18 πόντους κι 9 ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις και 15 ο Χίγκινς.

Το ματς

Πολύ δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με το σκορ στο 12-13 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη πορεία,  η Ζενίτ ήταν καλύτερη και με τρίποντο του Πάνγκος ξέφυγε με 12-18 (07’), όμως, η Μπαρτσελόνα με τον Αμπρίνες γρήγορα μείωσε σε 17-18 (08’), ενώ, αργότερα προσπέρασε με 21-18 (επιμέρους 9-0, 09’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο, 21-21.

Εν συνεχεία, οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι και απέκτησαν διαφορά 7 πόντων 23-30 (13’), το οποίο λίγο πιο μετά μετέτρεψαν σε 29-42 (17’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους Καταλανούς να έχουν υποστεί ένα «black out» και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-48.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα και μείωσε στους 10, 42-52 (23’). Μάλιστα, αργότερα με τον Μίροτιτς έκανε το 47-53 (25’). Η Ζενίτ δεν μπορούσε να βρει σκορ στη πορεία και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, ροκανίζοντας στο καλάθι (51-53, 27’). Παρόλα αυτά, σε εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε και με τρίποντο του Ρίβερς ξέφυγε εκ νέου με 8, 51-59 (29’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-61.

Στη τελευταία περίοδο η «Μπάρτσα» έκανε νέα αντεπίθεση και μείωσε στο καλάθι, 61-63, αλλά γρήγορα για μια ακόμη φορά η Ζενίτ με τον Χόλινς απέκτησε διαφορά 5 πόντων (61-66, 36’). Έκτοτε, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και μάλιστα οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 71-71 (38’), ενώ με βολή του Ντέιβις προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 72-71. Στην επόμενη επίθεση όμως, με τρίποντη «βόμβα» του Ρίβερς, η Ζενίτ ανέκτησε τα ηνία (72-74, 46'' πριν το τέλος). Λίγο μετά, οι γηπεδούχοι με επιθετικό ριμπάουντ του Αμερικανού σέντερ έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74), αλλά 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πάνγκος έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 74-76 και ένα εξαιρετικά δύσκολο φλότερ. Ο Γιασικεβίτσιους κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι Ρώσοι πήραν μια απίθανη νίκη με 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Η Φενέρμπαχτσε παρουσιάστηκε με μείον πέντε παίκτες και χωρίς τον Ίγκορ Κοκόσκοβ κόντρα στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ηττήθηκε, με τον υπηρεσιακό Ερντέμ Τσαμ να αναφέρει πως η ομάδα του δεν ήταν έξυπνη στη τρίτη περίοδο.

«Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια πρώτα απ’όλα στους παίκτες μας για τη μάχη που έδωσαν στο παρκέ, παρότι είχαμε αρκετές δυσκολίες. Αντιμετώπισαν τις δυσκολίες αυτές και πνευματικά, ήμασταν έτοιμοι να παλέψουμε, μέχρι ενός σημείου» ανέφερε ο Τσαν και συνέχισε:

«Δεν ήμασταν αρκετά έξυπνοι και μείναμε λίγο πίσω στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά και στις αρχές της τέταρτης. Όσο είμαστε έτοιμοι να παλέψουμε για κάθε κατοχή στο τέλος, θα έχουμε πάντα την ευκαιρία, καθώς ο οργανισμός της Φενέρμπαχτσε έχει πάντα τους υψηλότερους στόχους».

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το 1-0 στη σειρά με τη Φενέρ κι ο Δημήτρης Ιτούδης ανέφερε πως η νίκη ήταν ομαδική.

«Όπως αναμενόταν ήταν ένα παιχνίδι πλέι οφ που και οι δύο ομάδες ήταν πολύ αποφασιστικές. Ήταν ένα παιχνίδι των σερί. Εμείς είχαμε ένα άσχημο σερί, με πολλά λάθη στην τρίτη περίοδο και επιτρέψαμε στους αντιπάλους μας πολλά εύκολα καλάθια. Είναι μια ομάδα που έχει αυτήν την ποιότητα» είπε αρχικά ο Έλληνας τεχνικός και συνέχισε...

«Είναι γεγονός ότι παίξαμε όλοι μαζί στο δεύτερο ημίχρονο και όλοι όσοι ήρθαν από τον πάγκο είχαν μεγάλη αποφασιστικότητα και μεγάλη θέληση, όπως ο Αντόνοφ και ο Ούκχοφ, που έκαναν εξαιρετική δουλειά, όπως και όλοι οι άλλοι. Είμαι χαρούμενος γιατί πρόκειται για μία ομαδική νίκη, αλλά είναι μόνο το 1-0. Είναι δύσκολο και τίποτα δε χαρίζεται. Έτσι θα είναι η σειρά αυτή».

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου στην Α1 Γυναικών, με τους ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό κι Ολυμπιακό να συνεχίζουν με νίκες.

Δεκάλεπτα: 22-16, 54-30, 64-48, 86-56
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15(3), Μάγιο 15, Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Κεσσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 11(1), Καρλάφτη 12(2), Γρηγορίου, Τσαβόνι 7(1), Μάντεν 24.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 2, Λίτσι 4, Θεοδώρου 5(1), Νταουντάκη, Φάρρου 2, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 14, Ντράμοντ 10, Τζάκσον 16(1), Παπαδάκη.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Καλογριάς-Σκουλαρίκης Δημ.
Δεκάλεπτα: 5-26, 17-41, 27-59, 44-68
ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Δερμιτζάκη 2, Βαμβακά 4, Χόνι 2, Κεσσέ 15(2), Στεφανίδου, Κουρούβανη, Καντέλη 2, Μυλωνάκη 9(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(1).
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Μόργκαν 20(1), Χελιώτη 4, Μούλη 4, Λύμουρα 3, Καλαμπάκου, Κωτούλα 1, Ιωάννου, Δίελα 8(2), Ζιάκα, Λεουτσάνκα 9.

ΟΑ Χανίων-ΕΦΑΟ Ζωγράφου

Νέος περίπατος για τον Παναθηναϊκό που επικράτησε εύκολα του ΕΦΑΟΖ εκτός έδρας με 44-68.

Δεν δυσκολεύτηκε καθόλου κόντρα στον ΕΦΑΟΖ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος μπήκε με το... δεξί και στον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος.

Για το «τριφύλλι» η Μόργκαν είχε 20 πόντους και η Ριντ 17.

ΕΦΑΟΖ: Δερμιτζάκη 2, Βαμβακά 4, Χόνι 2, Κεσσέ 15 (2), Στεφανίδου, Κουρουβάνη, Καντέλη 2, Μυλωνάκη 9 (1), Θεοδωρομανωλάκη 10 (1).

Παναθηναϊκός: Ριντ 17, Μόργκαν 20 (1), Χελιώτη 4, Μούλη 4, Λύμουρα 3, Καλαμπάκου, Κωτούλα 1, Ιωάννου, Διέλα 8 (2), Ζιάκα, Σκουμπάκη 2, Λεουτσάνκα 9.