Thursday, 25 April 2019

Ο Παναθηναϊκός έχασε από την Ρεάλ Μαδρίτης και στο ΟΑΚΑ. Λυπηρό αλλά δίκαιο. Μια ομάδα όταν σε νικάει με οποιονδήποτε τρόπο που να θεωρείς εαυτόν αδικημένο 4 φορές μέσα σε ένα μήνα τότε απλά είναι καλύτερη και πηγαίνει δίκαια στο Final Four.

Δεν είναι λαϊκισμός αλλά η πραγματικότητα. Όταν η Ρεάλ έχει τον Γιουλ τραυματία και έχει την πολυτέλεια παίκτες σαν τον Κάρολ να τον βάζει στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης σαν 12ο παίκτη τότε απλά χειροκροτείς τους παίκτες του Πιτίνο για την προσπάθεια τους.

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια τεράστια προσπάθεια. Είχε τις ευκαιρίες του παρά το άγχος ειδικά στο πρώτο 15λεπτο. Στα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι πράσινοι έκαναν ένα σερί 16-2 και προηγήθηκαν με πέντε πόντους. Στο δεύτερο μέρος το ματς πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι που κατ΄εμέ σε δυο λεπτά έγιναν όλα.

Με το σκορ στο 78-78 ο Τόμας έχασε ένα λει απ που δεν πρόκειται να χάσει ποτέ στην καριέρα του, και ο Βουγιούκας ζήτησε αλλαγή.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε θέματα στο pick and roll και ο πανούργος Καμπάτσο έκανε όργια στήνοντας αλλεπάλληλα σκριν με τον Αγιόν. Από εκεί και πέρα το βάθος του πάγκου της Ρεάλ έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία. Όλοι μιλάνε για τον Καμπάτσο, τον Ταβάρες τον Ρούντι. Ο Τόμπκινς όμως ότι σουτ πήρε το έκανε καλάθι. Ο Κάρολ και ο Πρέπελιτς έκαναν την δουλειά τους.

Και φυσικά για μένα ο MVP αυτών των αγώνων ο Τζέφρει Τέιλορ. Με πολύ καλή άμυνα στο Καλάθη και σωστές επιλογές στην επίθεση.

Η χρονιά τελείωσε στην Ευρώπη για τον Παναθηναϊκό όπως εδώ και 7 χρόνια. Στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα. Το να φτάνεις στους ‘8’ δεν είναι αποτυχία. Σε 7 χρόνια όμως να μην μπορείς να κάνεις το step up είναι. Ας ξεκαθαρίσουν όλα γρήγορα για την νέα χρονιά για να μπορέσει η ομάδα να παρουσιαστεί για το βήμα παραπάνω. Το βήμα παραπάνω στο παρκέ όμως και όχι στα λόγια.

Υ.Γ. Φυσικά η χρονιά δεν έχει τελειώσει. Περιμένει το 38ο πρωτάθλημα που θα σημάνει και νταμπλ.

Υ.Γ. Ανανέωση συμβολαίου στον Βουγιούκα. Για χίλιους λόγους. Ένα μπασκετικό και 999 για ότι πρεσβεύει σαν αθλητής και σαν άνθρωπος.

Υ.Γ. Το ότι ο κόσμος του Παναθηναϊκού γνωρίζει μπάσκετ δεν περιμέναμε να το διαπιστώσουμε απόψε. Το μπασκετικό τμήμα βγάζει υγεία. Ο κόσμος γνωρίζει και στηρίζει. Αυτό που έγινε με τον Καλάθη στο τέλος ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσε να συμβεί. Ευτυχώς αυτοί που κράζουν στα πληκτρολόγια (Κράζουν δεν κριτικάρουν) μένουν μακριά από το ΟΑΚΑ.

Υ.Γ. Σε μια ομάδα με παίκτες-σταρ ο Κιλπάτρικ θα ήταν το ΤΕΛΕΙΟ συμπλήρωμα. Η επιτομή του team player. Αλλά δεν αποκτήθηκε για παίκτης ομάδας αλλά σαν ένας παίκτης που θα κάνει την διαφορά. Δεν την έκανε. Βοήθησε αρκετά τον Παναθηναϊκό στο τελευταίο δίμηνο αλλά δεν είχε να δώσει το κάτι παραπάνω.

Y.Γ. Ψηλά το κεφάλι από όλους. Όταν είσαι στην διεκδίκηση των στόχων κάποια στιγμή θα εκπληρωθούν.

Μιχάλης Σταμουλάκης

Ήταν φανερό ότι ήττες σαν αυτές του πρώτου παιχνιδιού δημιουργούν δυο δεδομένα στις ομάδες που δεν παίρνουν την νίκη. Η τις φανατίζουν … άγρια για τον επόμενο αγώνα ή τις ρίχνουν στο πηγάδι της απογοήτευσης. Δυστυχώς για τον Παναθηναϊκό έπεσε ο πιο σημαντικός παίκτης του στο πηγάδι αυτό. Ο Νικ Καλάθης. Όταν ο ηγέτης της ομάδας σου σε 80 αγωνιστικά λεπτά καταγράφει 4 καλά δεν μπορείς να περιμένεις πολλά.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με χαλασμένο μυαλό στο παιχνίδι. Η Ρεάλ μπήκε με φτερά στα πόδια με πρώτο και καλύτερο τον Καμπάτσο. Όταν χάνεις με τέτοια διαφορά και ο καλύτερος παίκτης της αντίπαλης ομάδας είναι ένας τύπος 1.80 ο οποίος είναι πρωτος σκόρερ της ομάδας του, πρώτος πασερ, πρώτος ριμπάουντερ, πρώτος στα κλεψίματα σταματάς την συζήτηση και πας παρακάτω.

Μπορούμε να πούμε πολλά για το ματς αλλά όλα τελειώνουν και αρχίζουν στην κάκιστη απόδοση του Καλάθη που σημείωσε μόλις 1 πόντο.

Αν υπάρχει κάτι στο διάστημα αυτό των δυο αγώνων που γεννά ελπίδα είναι το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας πάλεψαν ειδικά στο πρώτο παιχνίδι και έφτασαν μια ανάσα από το break με τον Καλάθη σε τέτοια κατάσταση.

Δεν χρειάζεται να κλαίμε πάνω από το πτώμα που δεν υπάρχει. Ο Παναθηναϊκός χάνει 2-0 από την Ρεάλ. Προέχει η μείωση του σκορ σε 2-1. Το να καθόμαστε να συζητάμε ότι το 2-0 δεν έγινε ποτέ 2-3 δεν έχει νόημα. Ας γίνει 2-2 και τότε βλέπουμε για την παράδοση που δεν έχει σπάσει ποτέ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πιο κοντά από ποτέ για break στην Μαδρίτη και να φέρει τούμπα την σειρά. Προδόθηκε από τις κακές επιθετικές επιλογές στα τέσσερα τελευταία λεπτά που έμεινε άποντος. Πραγματικά είναι το παιχνίδι που έδειξε ξεκάθαρα ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας μπορούν να πετύχουν μια νίκη εκτός έδρας κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Αρκεί να μην … λιποθυμάει μπροστά στην νίκη. Γιατί η νίκη του χτύπησε την πόρτα και αυτός του την έκλεισε κατάμουτρα.

Το πώς έφτασε ο Παναθηναϊκός να χάνει 14 πόντους και να γυρίσει το ματς και να περάσει με +6 έχει μια απλή εξήγηση. Τον Καλάθη των 35 λεπτών και τον Καλάθη του 5λεπτου που έβαλε 12 πόντους σερί. Δυστυχώς στο τέλος ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε μοιραία λάθη και η Ρεάλ ήταν εύστοχη στις βολές που της έδωσαν την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι έπεσαν θύμα του Καμπάτσο και της μη δικιάς τους συγκέντρωση. Ο Αργεντινός έπαιρνε το pick and roll και όρμαγε στο καλάθι. Η αλλαγή γινόταν αλλά ο αμυντικός της αδύνατης πλευράς έκλεινε πολύ μέσα λόγω της παρουσίας του Ταβάρες με αποτέλεσμα να πασάρει την μπάλα κυρίως στον Τειλορ που έκανε μεγάλη ζημιά. Σε άλλη παρόμοια φάση διεισδύει ο Καμπάτσο και οι 5 κλείνουν μέσα. Μα τι θα την κάνει την μπάλα μπροστά στον Παπαγιάννη; Θα την καρφώσει; Αποτέλεσμα τρίποντο ο Τομπκινς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έπαιξαν καλή άμυνα και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς. Στο 5ο λεπτο του Καλάθη ο Έλληνας γκάρντ τα έκανε όλα σε άμυνα και επίθεση. Και φτάνουμε στο 66-72 4 λεπτά πριν το τέλος.

-Ένα χαμένο ριμπάουντ μετά από καταπληκτική άμυνα φέρνει το τρίποντο του Φερνάντεθ.

Μα πάνω από όλα πολύ κακές επιλογές στην επίθεση. Στατικότητα με ένα pick and roll κεντρικό. Μα εκεί ακριβώς πρέπει να ψάξεις τις επιλογές σου. Να κινήσεις την μπάλα. Να ψάξεις τα μις-ματς. Να ποστάρεις ένα ψηλό γκάρντ (Παπαπέτρου). Να τους χαλάσεις το μυαλό. Δυστυχώς έγιναν οι χειρότερες επιλογές με τελευταία αυτή του Λάνγκφορντ κόντρα στον Καμπάτσο που κολλάει σαν βδέλλα πάνω στον αντίπαλο.

Ελπίζω αυτό το ματς να μην ρίξει την ψυχολογία των παικτών και να τους πεισμώσει ενόψει του game 2. Τέτοια ματς με τον τρόπο που χάθηκε η σε χαλυβδώνουν η σε διαλύουν τελείως.

-Ο Ταβάρες είναι ίσως ο μόνος παίκτης που μπορεί να μην έχει αριθμούς στην στατιστική αλλά η παρουσία του αλλοιώνει την μορφή ενός αγώνα.

-Μπάσκετ σαν αυτό του Βουγιούκα το ξέρουν μόνο 4-5 ψηλοί στην Ευρώπη. Δεν μιλάμε για αθλητικότητα, ταχύτητα κτλ. Μιλάμε για μπάσκετ.

-Ποιος να το έλεγε αλλά ο τραυματισμός του Λεκαβίτσιους στοίχισε όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

Από τις λίγες έως σπάνιες φορές που το συγκεκριμένο σύνθημα βρίσκει πραγματική ανταπόκριση και δεν αφορά τον πολιτικό τομέα αλλά τον αθλητικό και συγκεκριμένα τον Παναθηναϊκό.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Γιατί ο Παναθηναϊκός παίζει πάρα πολύ καλό μπάσκετ εδώ και 2 μήνες και του άξιζε να περάσει στα playoffs. Η 6η θέση με βάση εκεί που βρισκόταν πριν λίγο καιρό είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Γιατί ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος δικαιώθηκε απόλυτα με την αλλαγή προπονητή. Ακολούθησε το ένστικτο του και έφερε ένα hall of famer προπονητή με πολλά ρίσκα στην Ευρώπη. Το αποτέλεσμα το είδαμε όλοι μας. Λευκή πετσέτα αναφωνούσαν οι περισσότεροι τότε.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Για τον κόσμο του Παναθηναϊκού που δεν σταμάτησε ούτε μια στιγμή να πιστεύει στην ομάδα και να την ενθαρρύνει. Απογοήτευση σε κάποιες στιγμές και προβληματισμός ναι. Αποδοκιμασία ΠΟΤΕ.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Για την στήριξη στον Νικ Καλάθη. Μέχρι τον Δεκέμβριο ήταν σκιά του εαυτού του. Με την έλευση Πιτίνο και αυτός όπως και οι Τόμας, Παπαπέτρου απογειώθηκαν. Ο Λάνγκφορντ επέστρεψε πιο δυνατός από ποτέ. Όσοι μπαίνουν μέσα δίνουν το 200% των δυνάμεων τους.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Για τον Ρικ Πιτίνο που απέδειξε ότι δεν ήρθε για τουρισμό στην Ελλάδα. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση πολλών παικτών και ειδικά του Γιώργου Παπαγιάννη που τον καθιέρωσε. Έψαχνε την ευκαιρία και την έπιασε από τα μαλλιά. Ήδη το UCLA στην Αμερική ψάχνεται για την περίπτωση του. Πήρε ένα τίτλο, έβαλε την ομάδα στα playoffs και διεκδικεί και το πρωτάθλημα.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Γιατί ο Πιτίνο τους έμαθε στις ήττες να κρατούν το κεφάλι ψηλά και να μην φέρνουν την καταστροφή.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Για όλους αυτούς που έλεγαν ότι ο Παναθηναϊκός δεν είναι αυτό που φαίνεται και ότι το συγκεκριμένο γκρουπ παικτών μπορεί να αποδώσει καλύτερα.

Ήταν δίκαιο και έγινε πράξη: Για να χαμογελάει ο Παύλος, ο Θανάσης και ο Κώστας Γιαννακόπουλος από ψηλά.

Σβήνεις, γράφεις, ξανασβήνεις κτλ. Δεν μπορείς να βρεις τις κατάλληλες λέξεις για να περιγράψεις αυτό που έγινε στο ΟΑΚΑ σήμερα. Έγκλημα και τιμωρία. Η αλλιώς αυτό είναι το μπάσκετ. Μια θα πάρεις την νίκη εσύ στην Μόσχα με τον τρίποντο του Καλάθη με ταμπλό, μια θα χάσεις το ματς από το ακροβατικό τρίποντο του Ρούντι.

Από την ώρα που τελείωσε το ματς έχουν ήδη ακουστεί πολλά για τα αίτια της ήττας.

-Από τον Γιώργο Παπαγιάννη που βγήκε και είπε ότι έχασε η ομάδα από τις χαμένες βολές του.

-Από το γιατί δεν έκανε φάουλ ο Πιτίνο στο τέλος

-Από το.. φάρδος του Ρούντι

Από, από, και δεν έχουν τελειωμό οι φιλοσοφίες.

Το έγκλημα και τιμωρία ήταν ένα για τον Παναθηναϊκό. Στα τελευταία 5 λεπτά της αναμέτρησης σταμάτησε να παίζει με τακτική και φιλοσοφία Πιτίνο και γύρισε στην προ-Πιτίνο εποχή. Δεν είναι το σουτ του Ρούντι η αιτία. Είναι το τελευταίο 5λεπτο. Εκεί που ο καθείς πήγε να γίνει ήρωας. Και συνήθως η μπάλα κατέληγε στο Στεφάνι και μετά στο διχτάκι του καλαθιού του Παναθηναϊκού από τα χαζά φάουλ που έστελνε στις βολές τους παίκτες της Ρεάλ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά όπως και με την Μπασκόνια σταμάτησε να λειτουργεί στο δεύτερο μέρος. Η Ρεάλ χωρίς να παίζει κάτι εξεζητημένο ( Μπαμ και μπουμ οι κουμπουριές) κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και στο τέλος από μια πολύ καλή άμυνα των παικτών του Παναθηναϊκού να βάλει αυτό το καλάθι ο Ρούντι και να κερδίσουν.

Έπρεπε να κάνει ο φάουλ ο Πιτίνο; Όχι δεν έπρεπε. Καλά έκανε και προτίμησε καθαρή άμυνα. Για δυο λόγους.

1.Γιατί η άμυνα βγήκε ασχέτως του τριπόντου του Φερνάντεθ. Είχε εμπιστοσύνη στην ομάδα και τους παίκτες του.Και γενικά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς έπαιζε καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός.

2.Και πιο σημαντικό ήταν τέτοιο το επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού που στην παράταση δεν θα γλίτωνε με τίποτα. Το momentum έγραφε Ρεάλ και προτίμησε όπως και ο Ομπράντοβιτς στο τελικό του Βερολίνου το 2009 να ρισκάρει. Δεν δικαιώθηκε εκ του αποτελέσματος αλλά επί της ουσίας κατ΄εμέ η σκέψη ήταν σωστή.Να παίξει την άμυνα, να τελειώσει το ματς απο εκεί γιατί επιθετικά είχε χαθεί κάθε δίαυλος επικοινωνίας με το καλάθι των Ισπανών.

Υ.Γ.Μόνο νίκη με την Μπουντούσνοστ και όλα καλά.

Υ.Γ.2 Και είχα επιλέξει και τον MVP μου σε περίπτωση νίκη. Σε σχέση με το χρόνο και την προσφορά του στο παρκέ. Ιαν Βουγιούκας.

Υ.Γ.3. Κούλα… πολύ κωλόπαιδο ο Ρούντι.

Υ.Γ.4 Οτι έιπαμε για τον Καλάθη την προηγούμενη φορά. Αμα μπλοκάρει, μπλόκαρε όλη η ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός στην πιο μεγάλη μέρα του πολέμου είχε στον πάγκο του τον κατάλληλο στρατηγό για να οδηγήσει τους στρατιώτες του στον … πόλεμο του Παλαντέσιο. Τέτοια εποχή ο Ρικ Πιτίνο για καμιά 40αρια χρόνια έπαιζε στην Αμερική παιχνίδια.. ο θάνατος σου η ζωή μου. March Madness δηλαδή.

Εδώ και ένα 1,5 μήνα κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Euroleague madness. Και ο αθεόφοβος έκανε το απίστευτο. 6 στα 6 με 4 διπλά εκτός έδρας και ο Παναθηναϊκός ολοταχώς για τα playoffs. Είπαμε στρατηγό στον πάγκο. Γράψτε λάθος. Γιατί εκτός από τον πάγκο υπήρχε και ο στρατηγός του παρκέ. Ναι αυτός που δεν σουτάρει καλά. Ο .. Στεφάνης ντε.

Νικ Καλάθης λοιπόν. 27 πόντους, 14 ασίστ, 8 ριμπάουντ 2 κλεψίματα και 39 στο σύστημα αξιολόγησης. Την πιο μεγάλη ώρα φώναξε παρών ο αρχηγός και έδειξε τι πάει να πει ηγέτης σε μια ομάδα. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ευτύχησαν να δουν 3-4 παίκτες να είναι άξιοι υπαρχηγοί του Καλάθη και κάποιους άλλους να προσφέρουν τα μέγιστα σε λιγοστό χρόνο συμμετοχής.

-Ο Λάνγκφορντ ήταν συγκλονιστικός. Όχι στην επίθεση μόνο. Εκεί ξέρουμε τι μπορεί να κάνει και σε 25 χρόνια όταν θα είναι 60 χρονών. Αλλά στην άμυνα. Η φάση με τον Τζέρελς είναι χαρακτηριστική.

-Ο Κιλπάτρικ πυροβόλησε και έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο.

-Ο Παπαπέτρου με τον Τόμας καθοριστικοί όπως και ο Γκιστ.

-Τα εύσημα στον Θανάση Αντετοκούνμπο. Όσο μπήκε έβγαλε τα σπλάχνα του Τζέιμς στην άμυνα και βοήθησε και στα ριμπάουντ. Βουγιούκας το ίδιο όπως και ο Παπαγιάννης. Ακόμα και οι Λοτζέσκι, Μήτογλου που τώρα γύρισαν από τραυματισμούς και θεωρώ ότι ο Πιτίνο θα τους επανεντάξει μέσα από το πρωτάθλημα στο rotation και πάλι. Δεν περισσεύει κανείς.

Πλέον ο Παναθηναϊκός κρατάει την τύχη του στα δικά του χέρια. Πλέον δεν κοιτάει τα άλλα αποτελέσματα. Αν νικήσει την Ρεάλ όχι μπαίνει 8αδα αλλά κοιτάει και ένα πλασάρισμα από 6η και 7η θέση.

Υ.Γ. Μαικ Τζέιμς σε αγαπάμε. 6ος παίκτης μας ήσουν σήμερα.

Υ.Γ.1 Δόξα και τιμή στον Σιμόνε Πιανιτζάνι. 3ο φάουλ ο Τζειμς στο 25ο λεπτό και τον αφήνει μέσα να κάνει το 4ο και να τον καθαρίσει οριστικά.

Υ.Γ.2 ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ κόσμος πήρε την δικιά του νίκη.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την 5η συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα και από εκεί που πριν ένα μήνα ήταν στο 9-13 και με το ένα πόδι αποκλεισμένος έφτασε να διεκδικεί είσοδο στην 8αδα και πλασάρισμα. Είναι φανερό ότι το παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο είναι το πλέον σημαντικό της χρονιάς στην διοργάνωση.

Στα του παιχνιδιού στην σκιά του θανάτου του ΓΙΓΑΝΤΑ Θανάση Γιαννακόπουλου ο Παναθηναϊκός έκανε ένα τέλειο πρώτο ημίχρονο και αυτό έχει εξήγηση. Γιατί η μπάλα πήγε από μέσα προς τα έξω. Οι πράσινοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και όταν δεν έτρεχαν στον αιφνιδιασμό, ακουμπούσαν την μπάλα χαμηλά κόντρα στην πληγωμένη frontline της Μπασκόνια. Αποτέλεσμα το 48-27 του πρώτου ημιχρόνου με καταπληκτική ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και ένα τρομερό Καλάθη. Α! Και πολλές χαμένες βολές.

Τι άλλαξε στην επανάληψη. Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να ακουμπάει την μπάλα χαμηλά. Έχασε την συγκέντρωση του στην επίθεση. Ο Λάνγκφορντ αναλωνόταν σε ανούσια ένας εναντίον ενός και ο Καλάθης (με τον οποίο είχε επιλέξει να χάσει η να κερδίσει ο Περάσοβιτς) το έπαιρνε προσωπικά και εκτελούσε τρίποντα χωρίς να βρει στόχο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η Μπασκόνια να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 2-28 και το 56-33 να γίνει 58-61.

Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο τα μεγάλα σουτ από Τόμας και Κιλπάτρικ και η κυριαρχία του Παπαγιάννη κάτω από τα δυο καλάθια έφεραν την νίκη με 72-70. Ο Παναθηναϊκός χάνει στις ισοβαθμίες και από Μπασκόνια και από Ολυμπιακό. Μένει να κάνει μια ακόμα μεγάλη νίκη μετά από αυτή της Μόσχας. Και αυτή δεν είναι άλλη από το ματς της Παρασκευής με την Αρμάνι στο Μιλάνο.

5η σερί νίκη και 14-13 απολογισμός. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στον πιο δύσκολο μήνα του στην Ευρωλίγκα εδώ και τρία χρόνια με 5 νίκες εκ των οποίων 3 εκτός έδρας και πειστικό μπάσκετ εκτός από το δεύτερο ημίχρονο με την Μπασκόνια. Τα σπουδαία την Παρασκευή.

Υ.Γ. Εξόφληση μισθού το σουτ του Κιλπάτρικ στο τέλος
Υ.Γ.2 4 ομάδες (Παναθηναϊκός, Αρμάνι Μιλάνο, Μπασκόνια και Ολυμπιακός) για τρείς θέσεις.

*Για τον Θανάση Γιαννακόπουλο γράφτηκαν και είπαν πολλά που να προσθέσουμε εμείς κάτι δεν έχει νόημα. Δυο πράγματα μόνο. Στα χρόνια που ο Παναθηναϊκός μεγαλουργούσε σε Ελλάδα και Ευρώπη ο Παύλος Γιαννακόπουλος ήταν το ΜΥΑΛΟ αυτής της ομάδας. Ο Θανάσης Γιαννακόπουλος ήταν όμως η ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΗΣ.
Ακόμα περισσότερο και από τα αθλητικά επιτεύγματα αξίζει να διαβάσετε ιστορίες για το τι ήταν ο Θανάσης Γιαννακόπουλος και γενικά η οικογένεια Γιαννακόπουλου εκτός αθλητισμού. Οι άνθρωποι που ζήτησαν βοήθεια και την πήραν γεμίζουν το ΟΑΚΑ. Το ποδοσφαιρικό.
Η φώτο απο τον Ball13 στο instagram απο κάτω είναι ίσως η πιο συγκινητική.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μια απίστευτη νίκη στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ και πλέον ορίζει την τύχη του. Αν πάρει τα ματς στο ΟΑΚΑ περνάει κατά 99%. Αν πάρει και το εκτός στο Μιλάνο περνάει 100% και όχι σαν 8ος.

Νομίζω όμως ότι ο κάθε φίλος του Παναθηναϊκού θα πρέπει να έχει πολλούς λόγους να χαίρεται απόψε, ακόμα και από την νίκη αυτή καθαυτή.

Ο σημερινός Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε ότι εδώ και 1,5 μήνα είναι μια άλλη ομάδα. Μια ομάδα με αρχές. Με ξεκάθαρους ρόλους. Και το πιο βασικό όλοι έχουν αποδεχθεί αυτόν τον ρόλο.

Ο Ρικ Πιτίνο ακόμα και αν φύγει στο τέλος της σεζόν θα έχει χρεωθεί εκτός των τίτλων (Κύπελλο και όποιος άλλος έρθει) ορισμένα αξιομνημόνευτα πράγματα.

-Την πίστη του προπονητή προς τους παίκτες ότι μπορούν να τα καταφέρουν σε οποιαδήποτε έδρα. Θυμίζω απλά ότι πριν από 25 μέρες ο Παναθηναϊκός είχε 1 νίκη εκτός έδρας και έκανε 3 συνεχόμενες.

-Την τρομακτική βελτίωση των Ελλήνων παικτών. Παπαπέτρου κομβικός σε άμυνα και επίθεση. Αντετοκούνμπο το ίδιο. Μήτογλου, Καλάθης , Παππάς, Βουγιούκας μέχρι να τραυματιστεί και φυσικά τον Παπαγιάννη. Που είχε καλές και κακές στιγμές στην Μόσχα (dunk machine τον αποκάλεσε η Ευρωλίγκα στο twitter, έβγαλε άμυνες, έχασε ριμπάουντ) αλλά είναι μόλις 21 και καθιερώνεται. Και δουλεύει και θα πάει καλύτερα.

-Το πνεύμα νικητή στην ομάδα. Ο Παναθηναϊκός πριν λίγους μήνες εάν έχανε 74-67 δυο λεπτά πριν το τέλος θα τα είχε παρατήσει. ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ. Παρατήσει. Ειδικά σε μια έδρα σαν της ΤΣΣΚΑ. Εδώ όχι μόνο δεν τα παράτησε αλλά σκόραρε 11 πόντους στο διάστημα αυτό και είδε παίκτες (Τόμας) να βγάζουν τρομερή ψυχή και προσωπικότητα στο διάστημα αυτό.

- Απέδειξε το πόσο σημαντική είναι στην λειτουργία μιας ομάδας η προσωπικότητα ενός προπονητή. Τέτοιο δέος προς τους παίκτες δίχως υπερβολή ο Παναθηναϊκός έχει να δει στον πάγκο του από τον Ομπράντοβιτς. Σπουδαίοι και οι Πεδουλάκης, Πασκουάλ αλλά ο Πιτίνο είναι άλλη κλάση.

Φυσικά για το μέγεθος του Παναθηναϊκού δεν μπορεί να υπάρξει κοσμογονία επειδή οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν στην Μόσχα. Αλλά είναι πλέον φανερό ότι οι πράσινοι επέστρεψαν. Όχι στην βαθμολογία αλλά ούτε στο ταλέντο περασμένων ετών. Σε κάτι άλλο πιο σημαντικό. Στην ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ.

Το γράφαμε εδώ και ένα μήνα. Και οι παίκτες του Παναθηναϊκού το έκαναν. Δεν ανακαλύψαμε την χαμένη ατλαντίδα του μπάσκετ προς θεού. Δεν υπήρχε άλλος δρόμος. 3/3 με Χίμκι, Γκραν Κανάρια και Νταρουσάφακα. Και αυτό έγινε.

Ο Παναθηναϊκός σε αυτά τα δυο συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια νίκησε γιατί δείχνει να έχει καταλάβει τι μπορεί να κάνει καλά σαν ομάδα και τι όχι.

-Δεν το έχουμε το τρίποντο; Πολύ ωραία. Θα παίρνουμε μόνο τα ξεμαρκάριστα σουτ και θα βρούμε άλλες επιλογές επίθεσης. Ποιες είναι αυτές. Οι εξής δυο που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο όταν και οι πρωταθλητές Ελλάδας σκόραραν 46 πόντους. Με αιφνιδιασμό (28 πόντοι συνολικά στο παιχνίδι) και την μπάλα μέσα στο ζωγραφιστό. 46 πόντους με 0 τρίποντα. Που ακούστηκε;

Φυσικά όλα αυτά ξεκινούν από την άμυνα του. Μια άμυνα που σήμερα έδωσε 12 κλεψίματα και 6 μπλοκ. Από εκεί ξεκίνησαν οι αιφνιδιασμοί και πάνω από όλα η ψυχολογία της ομάδας. Μόνο τυχαίο δεν είναι το γεγονός ότι είχαν σκοράρει όλοι οι παίκτες πλην του Καλαϊτζάκη αρκετή ώρα πριν τελειώσει ο αγώνας.

Πλέον ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στην Μόσχα και μετά θα μπει στην 4αδα φωτιά που θα ψάξει το 4/4 με τρία ματς στο ΟΑΚΑ και τον μαγικό αριθμό νικών 16. Προφανώς κανείς δεν θα πει τίποτα σε κανέναν αν το αποτέλεσμα δεν είναι το επιθυμητό στην Μόσχα. Αλλά εδώ που έφτασαν τα πράγματα μια μεγάλη νίκη μπορεί να φέρει τούμπα τα πάντα. Οι παίκτες το πιστεύουν, ο προπονητής το πιστεύει. Και πολλές φορές ο πρώτος λόγος για να πάρεις τέτοια ματς είναι η πίστη.

Υ.Γ.Για άλλο ένα παιχνίδι ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν καταπληκτικός με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και έδωσε συνέχεια στην εμφάνιση με την Κανάριας. Αυτό ακριβώς είναι το βασικό για τον Έλληνα σέντερ. Να αποκτήσει ΣΥΝΕΠΕΙΑ στο παιχνίδι του. Να διώξει σιγά- σιγά τις εκλάμψεις. Έχει ένα προπονητή παγκοσμίου φήμης που τον πιστεύει. Είναι μόλις 21 χρονών και με όρεξη για πολύ δουλειά. Έχει όλα τα φόντα να κυριαρχήσει αρκεί να έχει μάτια ανοιχτά και αυτιά μέσα στο γήπεδο.

Υ.Γ. Ναι ο Νικ Καλάθης είναι κομβικός και ο πλέον υπερπολύτιμος παίκτης. Χ-Factor χωρίς καμία αμφισβήτηση είναι ο Ιωάννης Παπαπέτρου που εδώ και τρεις μήνες είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ σε πολλούς τομείς του παιχνιδιού.

O Παναθηναϊκός πήρε την νίκη στην Ισπανία κόντρα στην Γκραν Κανάρια και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη για την πρόκριση στα playoffs. Οι πράσινοι ήταν πολύ καλοί τακτικά ανα διαστήματα του παιχνιδιου και ευτύχησε να πάρει λίγα απο πολλούς σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

O Παναθηναϊκός είχε ίσως τα καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς σε εκτός έδρας αγώνα της φετινής Ευρωλίγκα στο πρώτο ημίχρονο. 18/24 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Τρομακτικά ποσοστά για εκτός έδρας ματς. Γιατί προηγήθηκε με μόλις 5 πόντους στο ημίχρονο; Για δυο λόγους.

1)Τα 12 λάθη εκ των οποίων 6 ο Καλάθης
2)Και το 1 λεπτό που βγήκε ο εκπληκτικός Θανάσης Αντετοκούνμπο απο το παρκέ όπου... άδειασε η άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας και δέχθηκαν σε 1 λεπτό και 40 δευτερολεπτα 13 πόντους και το 32-44 έγινε 45-50. Στο διάστημα που ο Αντετοκούνμπο ήταν στο παρκέ οι πράσινοι έτρεξαν σερί 0-16.

Στο δεύτερο μέρος το ματς πήγε στο μια σου και μια μου. Το 4ο φάουλ του Θανάση αποδιοργάνωσε αμυντικά την ομάδα του Ρικ Πιτίνο η οποία όμως βρήκε λύσεις από τα τελειώματα του Παπαγιάννη και μερικά καλάθια απο την περιφέρεια.

Ήταν ιδανική συγκυρία η ταυτόχρονη συνύπαρξη των Κιλπάτρικ και Λάνγκφορντ σε ένα παιχνίδι που πήγε πάνω απο τους 90 πόντους το ξέσπασμα του πρώτου στις αρχές της τέταρτης περιόδου και το μεστό ματς του δεύτερου έφεραν τον Παναθηναϊκό σε θέση ισχύος.

Πολύ καλοί οι περισσότεροι από τους παίκτες που αγωνίστηκαν αλλά αν αποτελείωσε καποιος τους Ισπανούς στο διάστημα αυτό δεν είναι άλλος απο τον Ιαν Βουγιούκα. Στο 5λεπτο που αγωνίστηκε για να πάρει ανάσες ο Παπαγιάννης ο Έλληνας σέντερ ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ σε άμυνα και επίθεση. Και ταυτόχρονα έδωσε και ένα μεγάλο μάθημα στους νέους παίκτες. Όσο παίζεις, όταν παίζεις πρέπει να δίνεις τα πάντα. Ούτε βεντετισμούς, ούτε τίποτα. Οι κινήσεις οι μπασκετικές μα πάνω απο ολα ο Χαρακτήρας του Βουγιούκα θα πρέπει να διδάσκονται στα σεμινάρια και να είναι φάρος για όλους τους νέους παίκτες.

Ο Παναθηναϊκός λοιπόν πήρε την νίκη και παρέμεινε ζωντανός. Πλέον εδώ που έφτασαν τα πράγματα αγώνα με αγώνα πρέπει να κοιτάει και αναλόγως να πράττει. Το οφείλει στην ιστορία του να παλεψει ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΤΣ. Ακόμα και στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ.

Υ.Γ. Οσο μπάσκετ ξέρει ο Βουγιούκας δεν το ξέρουν όλοι οι ψηλοί του Παναθηναϊκού μαζί και οι περισσότεροι της Ευρωλίγκα

Υ.Γ.Δεν αλλάζει αυτό που έχουμε γράψει εδώ και 20 μέρες. Τίποτα λιγότερο απο 3 νίκες με Χίμκι, Γκραν Κανάρια, και Νταρουσάφακα. Τα 2 βήματα έγιναν. Την επόμενη εβδομάδα επιβάλλεται να γίνει το τρίτο.

Υ.Γ. Ο Παπαγιάννης όπως έχω γράψει πολλές φορές μόνο τον τραπεζικό του λογαριασμό βελτίωσε στην Αμερική. Μιλάμε όμως για ένα παιδί 21 χρονών με ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΤΑΡΑ. Σιγά σιγά θα βελτιωθεί και στην άμυνα. Η επίθεση και τα τελειώματα είναι ένα πρώτο θετικό βήμα.

Υ.Γ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο θα είχε θέση και στις ομαδάρες επί Ομπράντοβιτς. Πολύτιμος, μαχητής και απαραίτητος σε κάθε ομάδα.

Υ.Γ.Λίγοι είχαν εκτιμήσει την απουσία του Λάνγκφορντ. Σίγουρα με τις τελευταίες εμφανίσεις (Κύπελλο, Γκραν Κανάρια, Χίμκι) το κατάλαβαν και οι τελευταίοι.

O Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του απέναντι στην Χιμκι επικρατώντας και παίρνοντας και την διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Οι Πρωταθλητές Ελλάδας προφανώς και έθεσαν τις βάσεις της νίκης από το διαστημικό πρώτο μέρος με τους 65 πόντους που αποτελούν την καλύτερη επίδοση ομάδας στην Ευρωλίγκα για ένα ημίχρονο.
Η νίκη όμως δεν ήρθε από τους 65 πόντους. Πολύ απλά διότι στην άμυνα δέχθηκαν 50 στο ίδιο διάστημα. Η νίκη ήρθε από την άμυνα των τελευταίων πέντε λεπτών του αγώνα.
Επειδή όμως εδώ που έφτασε η δουλειά το βασικό είναι οι νίκες και μόνο αυτές εγώ δεν θα επαινέσω τόσο την επίθεση αλλά θα γκρινιάξω για την άμυνα. Γιατί η επίθεση με βάση τους μέσους όρους τους φετινούς ήταν η εξαίρεση στον κανόνα.

Η άμυνα όμως ήταν το πλέον ανησυχητικό στοιχείο. Καθώς οι 85 πόντοι δεν επιτρέπονται για τέτοιου είδους αγώνα.
-Είναι απαράδεκτο να μην μπορεί να σταματήσουν οι ψηλοί το high-low των παικτών της Χίμκι.
-Είναι ανεπίτρεπτο να βάζει καλάθι η ομάδα και να τρώει καλάθι σε πρώτο χρόνο και να έχει τόσο αργές επιστροφές. Αυτό θα κοστίσει στην συνέχεια.
Όπως είχαμε γράψει και στο προηγούμενο blog ο Παναθηναϊκός χρειαζόταν τρεις νίκες στα ματς με Χιμκι, Γκραν Κανάρια και Νταρουσάφακα. Τίποτα λιγότερο από 3 νίκες. Το πρώτο βήμα έγινε.

Υ.Γ.
-Ο Ντεσόν Τόμας ειδικά από την ώρα που ήρθε ο Ρικ Πιτίνο είναι καταπληκτικός. Το αποψινό παιχνίδι ήταν το επιστέγασμα.
-Όταν εμπνέει ο αρχηγός τους συμπαίκτες του. Ο λόγος για τον Νικ Καλάθη που κανονικά θα έπρεπε να είναι εκτός αγώνων και όχι μόνο δεν είναι εκτός αλλά παίζει και πολύ ουσιαστικό μπάσκετ.
-Ο Παπαπέτρου αρχίζει και βρίσκει σταθερότητα ενώ ευχή όλων είναι ο Κιλπάτρικ να συνεχίζει στους ρυθμούς τους σημερινούς.
-Οι ψηλοί δεν παίζουν άμυνα. Τόσο απλά.
-Ο Παναθηναϊκός κέρδισε το Κύπελλο Ελλάδας, έχει εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs του Ελληνικού πρωταθλήματος και παλεύει για την είσοδο στους ‘8’ της Ευρωλίγκα. Επιβάλλεται να μην παρατήσει τίποτα. Η χρονιά έχει τα πάνω και τα κάτω της αλλά ο πρώτος τίτλος κατακτήθηκε και πρέπει να δοθεί η μάχη και στα υπόλοιπα μέτωπα.