Β' Εθνική: Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής στους ομίλους Βορρά

Jan 21, 2023

Το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής Ανδρών συνεχίστηκε με τις αναμετρήσεις της 14ης αγωνιστικής.

 

 

 

Δείτε τα αποτελέσματα των σημερινών αγώνων:

 

3ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Ολυμπιακός Β.-Δόξα Λευκάδας 53-80

Πρωτέας Γρ.-Φίλιππος Βέροιας 75-86

Ναύαρχος Βότσης-Έσπερος ΓΣ Λαμίας 67-84

Αναγέννηση Κ.-Νίκη Βόλου

Ρεπό: Τρίκαλα Basket, Βίκος Ιωαννίνων

 

Οι αγώνες αναλυτικά:

Ολυμπιακός Βόλου-Δόξα Λευκάδας 53-80

Διαιτητές: Δέλλας-Αθανασιάδης Βλ.-Μιχέλης (Τσιργούλας)

Πρωτέας Γρ.-Φίλιππος Βέροιας 75-86

Διαιτητές: Σαρακενίδης-Σελεβός-Κανελλίδης (Μπαταούλα)

Ναύαρχος Βότσης-Έσπερος ΓΣ Λαμίας 67-84

Διαιτητές: Ντούρας-Νέδογλου-Ισιγώνης (Θεοδώρου)

Αναγέννηση Κ.-Νίκη Βόλου

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου Γ.-Λυγούρας (Μανάσης)

Ρεπό: Βίκος Ιωαννίνων, Τρίκαλα Basket

Βαθμολογία

(σε 13 αγώνες)
1.Βίκος Ιωαννίνων 20 (9-2)
2.Εσπερος Λαμιας 20 (9-2)
3.Τρίκαλα Basket* 19 (9-1)
4.Νίκη Βόλου 18 (7-4)
5.Δόξα Λευκάδας* 17 (7-3)
6.Φίλιππος Βέροιας 17 (6-5)
7.Αναγέννηση Καρδίτσας* 13 (3-7)
8.Ναύαρχος Βότσης* 12 (2-8)
9.Πρωτέας Γρεβενών 12 (1-10)
10.Ολυμπιακός Βόλου 11 (0-11)

*Ο ΑΓΣΙ αποχώρησε από το πρωτάθλημα
*Έχουν κάνει το ρεπό τους
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική

Η επόμενη αγωνιστική (15η, 28/1)

Νίκη Βόλου-Τρίκαλα Basket

Εσπερος Λαμίας-Αναγέννηση Καρδίτσας

Φίλιππος Βέροιας-Ναύαρχος Βότσης

Δόξα Λευκάδας-Πρωτέας Γρεβενών

Βίκος Ιωαννίνων-Ολυμπιακός Βόλου

 

4ος Όμιλος

Αποτελέσματα

Πολύγυρος-Γέφυρα

Ερμής Λαγκαδά-Μακεδονικός 69-74

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ευκαρπία

ΧΑΝΘ-Λεύκιππος Ξάνθης (24/1)

ΔΕΚΑ-Σταυρούπολη (25/1)

Ρεπό: Πανσερραϊκός

Οι αγώνες αναλυτικά:

Πολύγυρος-Γέφυρα

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Ντόντης-Κλεπουσνιώτου (Θωμόπουλος)

Ερμής Λαγκαδά-Μακεδονικός 69-74

Διαιτητές: Λόρτος-Κοντογιάννης-Αναστασιάδης Β. (Παραλυκίδης)

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Ευκαρπία

Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Τσάνταλη-Κωνσταντινέλλης (Φωτιάδης)

Τρίτη 24/1

Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Λεύκιππος Ξάνθης Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου-Θεοδωρίδης (Δροσόπουλος)

Τετάρτη 25/1

11ο Δημ. Ευόσμου 19.00 ΔΕΚΑ-Σταυρούπολη Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης Γρ.-Κώνης (Τοζακίδης)

Βαθμολογία

(σε 13 αγώνες)
1.Πανσερραϊκός 21 (9-3)
2.Μακεδονικός 21 (9-3)
3.Ερμής Λαγκαδά 20 (8-4)
4.Λεύκιππος Ξάνθης 20 (8-4)
5.Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 20 (8-4)
6.ΚΣ Γέφυρας* 19 (8-3)
7.ΧΑΝΘ 17 (5-7)
8.ΔΕΚΑ* 16 (5-6)
9.Σταυρούπολη ΕΚ 16 (4-8)
10.ΠΣ Ευκαρπίας 13 (1-11)
11.ΑΟ Πολυγύρου 12 (0-12)

* Έχουν κάνει το ρεπό τους
*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου

**Οι ομάδες από τις θέσεις 7-10 συμμετέχουν στα πλέι αουτ, με τις δυο ηττημένες να υποβιβάζονται στην Γ’ Εθνική
***Η τελευταία ομάδα υποβιβάζεται κατευθείαν στην Γ’ Εθνική

Η επόμενη αγωνιστική (15η, 28/1)

ΠΣ Ευκαρπίας-ΔΕΚΑ

Λεύκιππος Ξάνθης-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων

Μακεδονικός-ΧΑΝΘ

ΜΓΣ Γέφυρας-Ερμής Λαγκαδά

Πανσερραϊκός-ΑΟ Πολυγύρου

Ρεπό: Σταυρούπολη ΕΚ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

 

Το basket247.gr(όπως προβλέπει η νομοθεσία και τηρώντας όλες τις προβλεπόμενες διαδικασίες) οφείλει να ενημερώνει τους επισκέπτες αυτού του ιστότοπου για την αποδοχή ή μη των cookies κατά την είσοδο τους στο site www.basket247.gr