Παραλίγο το θαύμα ο Ηρακλής, 4/4 ο Ολυμπιακός

Oct 24, 2021

Ο Ηρακλής βρέθηκε στο -16 στην τρίτη περίοδο όμως γύρισε το παιχνίδι, έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο του Παπαδάκη αλλά εκεί η ποιότητα του Ολυμπιακού του έδωσε την νίκη με 90-96.

Το ματς ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Παπανικολάου. Ο Αγραβάνης έδωσε σκορ στον Ηρακλή (9-4) αλλά οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν, πέρασαν μπροστά με τον Φαλ (11-12) και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 13-15.

Οι «κυανόλευκοι» δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να πάρει μεγάλη διαφορά, μειώνοντας κάθε φορά που η ομάδα του Μπαρτζώκα ξέφευγε στο +5. Ο Ντάγκλας στα μισά της περιόδου ισοφάρισε σε 26-26 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 0-7. Ο Ντάγκλας με τρίποντο διαμόρφωσε το 34-36 του ημιχρόνου.

Με σερί 9-0 μπήκαν οι «ερυθρόκευκοι» στο δεύτερο ημίχρονο (34-45) και έφτασαν μέχρι και το +16 στα 4'50'' (36-52). Ο Ηρακλής όμως πάτησε γκάζι και ψαλίδισα την διαφορά στους 9 στα τέλη της περιόδου με κύριο εκφραστή τους Γούλριτζ και Αγραβάνη.

Οι «κυανόλευκοι» γύρισαν πολύ γρήγορα το παιχνίδι καθώς ισοφάρισαν σε 63-63 στο 34' και πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Ντάγκλας (68-65). Γουόκαπ και Ντόρσεϊ απάντησαν για τον Ολυμπιακό (68-72) και έπειτα το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρουλέτα των βολών. Ο Λαρεντζάκης με 2/2 έκανε το 70-74, ο Βεζένκοφ με τον ίδιο τρόπο το 72-76 αλλα ο Λιντς με τρίποντο μείωσε σε 75-76 στα 2.8''. Ο Ντόρσεϊ έβαλε 2 βολές αλλά ο Παπαδάκης με τρομερό τρίποντο νίκησε το ρολόι και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Με καλάθια των Ντόρσεϊ και Λιντς το σκορ έγινε πάλι ισόπαλο (83-83) αλλά ο Λαρεντζάκης με λέι-απ και ο Βεζένκοφ με τρίποντο έδωσαν προβάδισμα 5 πόντων στον Ολυμπιακό (83-88). Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εύστοχοι στις βολές τους. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 90-96.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-36, 54-63, 78-78 (κ.δ.)