Α1 Γυναικών: Πέρασε εμφατικά από το Μοσχάτο ο Ολυμπιακός

Dec 29, 2021

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου στην 8η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και επιβλήθηκε εύκολα με 104-58.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τις Διονυσία Αλεξανδρή (15 π.), Νίκη Σταμολάμπρου (14 π.), Ρουθ Χάμπλιν (12 π.), Κριστίν Βίτολα (11 π.), Ευαγγελία Βαμβακά (10 π.) και Μισέλ Πλουφ (10 π.) με διψήφιο αριθμό πόντων.

Από τις γηπεδούχες ξεχώρισε η Ντάλζα Τζέιμς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με τη Γεωργία Δαμουλάκη να έχει 13 και τη Λίλια Καρακασίδου 12.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό σε επίθεση και άμυνα και προηγήθηκε με 35-51 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενες ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό επιθετικά, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τον Ολυμπιακό μπροστά με +26 (51-77).

Τυπική διαδικασία ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τις «ερυθρόλευκες» να μην χαλαρώνουν, τον Ζίμπαρτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριές του και το τελικό να «σφραγίζει» την επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 35-51, 51-77, 58-104