Ιωάννινα: Στην Α2 Κατηγορία τα κορίτσια του IBC

Jun 26, 2022

Σπουδαίο απόγευμα για τη γυναικεία ομάδα μπάσκετ του IBC απο τα Ιωάννινα που εξασφάλισε για πρώτη φορά την άνοδο στις Εθνικές Κατηγορίες καθώς τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2 μετά τη νίκη με 57-50 επί του Γ.Α.Σ. Κομοτηνής σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Μίκρας στη Θεσσαλονίκη. Έτσι του χρόνου τα Γιάννινα θα έχουν μια ομάδα στην Α1 (ΠΑΣ Γιάννινα) και μια ομάδα στην Α2(IBC).

H επιτυχία ειναι σπουδαία αν αναλογιστεί κάποιος το γεγονός οτι η ομάδα του Βαγγέλη Αυγερινού βρέθηκε πίσω στο σκορ με δέκα πόντους στο τριακοστό λεπτό (44-34).Στην τελευταία περίοδο όμως έκανε μια επικη αντεπίθεση και με καταπληκτική άμυνα έτρεξε ενα επιμέρους σκορ 6-23 και κατάφερε να πάρει την νίκη.Απο τις νικήτριες οι Φλώρου και η Κολόκα είχαν απο 10 πόντους ενώ η Φαγογένη πρόσθεσε 9 με τρια τρίποντα. Απο την Κομοτηνή η Ραϊνάκη ειχε 18 και η Νίχλου 14.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 28-19, 44-34, 50-57

Διαιτητές: Δικταπανίδης-Αγραφιώτης Β

ΓΑΣ Κομοτηνή (Δόλωμα): Κελέση 2, Ραϊνάκη 18(1), Χαραλαμπίδου 2, Γενημαχαλέλη, Φραγκιουδάκη, Τσουχλή 10, Νίχλου 14(4), Λιούρτα 2, Πανούργια 2

IBC (Αυγερινός-Σκόρδος): Ντόκου 9(2), Φλώρου 10, Μπαρτζώκα, Τσακτσίρα 5(1), Φαγογένη 9(3), Παπαδιά, Δημοπούλου 3(1), Κολόκα 10(1), Μάντζιου 3(1), Παππά, Πανούτσου 8.