Εύκολα στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

May 04, 2021

Δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός κι επικράτησε με 88-62, ενώ, παράλληλα πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου περιμένει το Λαύριο.

Πολύ εύκολα ο Παναθηναϊκός έκανε το καθήκον του κόντρα στο Περιστέρι κι πλέον βλέπει Λαύριο (06/05, 20:00) στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Για τους νικητές, ο Μήτογλου είχε 15 πόντους, ενώ, 12 και 11 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Παπαγιάννης. Από 11 είχαν Χεζόνια και Μπέντιλ.

Στον αντίποδα, 14 πόντους κι 6 ριμπάουντ είχε ο Πέτεγουεϊ και 16 ο ΜακΛίν.

Το ματς

Συμβάδιζαν Παναθηναϊκός κι Περιστέρι στα πρώτα λεπτά, με το σκορ στο 7-7 (04’). Αργότερα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν, (17-14, 08’) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-19 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Ουάιτ.

Στη συνέχεια, το σύνολο του Κάτας ανέβασε… στροφές και ξέφυγε με 32-19 (14’, επιμέρους 12-0). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τον Γκουτιέρεζ μείωσαν σε 34-28 (15’). Το «τριφύλλι» παρόλα αυτά έδειξε χαρακτήρα και γρήγορα με φόλοου κάρφωμα του Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 43-30 (18’), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται εν τέλει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 46-40.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν ψύχραιμος και κράτησε τα ηνία (56-45, 25’). Έκτοτε, το Περιστέρι έμεινε από δυνάμεις, με τους «πράσινους» να αυξάνουν συνεχώς το προβάδισμα (63-46, 27’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 72-50.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στη νίκη με 88-62 και να ετοιμάζεται πλέον για τον ημιτελικό με το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62