Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Νότιος όμιλος: Απόλλων Μεσολογγίου- ΠΑΣ Ναυπάκτου 70-84

Dec 24, 2021

Άνετη εκτός έδρας νίκη με σκορ 70-84 για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου επί του ΑπόλλωναΜεσολογγίου στον εξ αναβολής αγώνα του Πρωταθλήματος του Νότιου Ομίλου της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα της Ναυπάκτου μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και στο 1ο δεκάλεπτο έδωσε δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν εύκολους πόντους στην επίθεση και το
προβάδισμα με 24-18. Από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτουβρήκαν τα πατήματά τους, έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και με σωστές επιλογές σεάμυνα και επίθεση πήραν το ροζ φύλλο.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι 6 παίκτες του ΠΑΣ
είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ( Ζαμπάρας 16, Ζησιμόπουλος 15, Σταθάτος 14, Αλεξανδρής 13, Καπετανάκης 10, Βαρελάς 10) δείγμα της ομαδικής προσπάθειας αλλά και των λύσεων που υπάρχουν στο ρόστερ, δεδομένου ότι απουσίαζαν για διαφόρουςλόγους από την αποστολή 4 παίκτες (Δούρος, Μίχος, Ασημακόπουλος, Κατσίκας).
Τέλος, ευχάριστη νότα ήταν η πρώτη συμμετοχή με την αντρική ομάδα του 15χρονου αθλητή Παναγιώτη Λαούρδα του παιδικού τμήματος, ο οποίος σημείωσε μάλιστα καιτους πρώτους του 2 πόντους. Επόμενη αναμέτρηση για το 2021 το τελευταίο αναβληθέν
παιχνίδι για την ολοκλήρωση του ά γύρου, την Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου στις 18:00 με τονΠαναιτωλικό στο κλειστό παπαχαραλάμπειο στάδιο. Απο τον Απόλλωνα ο Σούρλας ειχε 21 πόντους με 4 τρίποντα ενώ ο Γρατσινόπουλος 15 και ο Κολοζάκης πρόσθεσε 11, όσους και ο Λυμπεράτος.

Δεκάλεπτα:Α:24-18 Β:15-26 Γ:24-22 Δ:07-18

ΑΜΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γρατσινόπουλος): Γρατσινόπουλος 15(2), Σούρλας 21(4), Σοκαράς 4,Κουτσόπουλος 6, Κολοζάκης 11(2), Λυμπεράτος 11(1), Ελευθερίου 2.

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Γκοτσόπουλος, Καπετανάκης Κ. 10(2), Ζαμπάρας 16(1),Φούντας 2, Αλεξανδρής Ν. 13(2), Ζησιμόπουλος 15(2), Κούτρας 2, Βαρελάς 10,Λαούρδας 2, Σταθάτος Π. 14, Παπούλιας Ν.