Friday, 19 April 2024
PHARMANET

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Τελικοί: Έκανε το 1-0 η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας επί του Ιόνιου

Apr 29, 2023

To πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας που επικράτησε με 78-61 του Ιόνιου και έκανε το 1-0.Τρομερο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Κοουτς Παπά με επιμέρους σκορ 36-23 όπου μετέτρεψε το 42-38 του ημίχρονου σε 78-61.Το ματς στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι με την ΑΕΔΠ να έχει συνεχώς το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +4 (42-38).Ο coach Παππάς δεν πήρε το ρίσκο να ξεκινήσει τους Μπάλλα και Τσατάλα (αμφότεροι από 3 φάουλ) στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (44-43 στο 24΄). Ένα καλάθι του Μαγκανά στον αιφνιδιασμό έφερε τους "μπλε" μπροστά με 45-44 για πρώτη φορά μετά το αρχικό δεκάλεπτο.

Εκεί η Δόξα έκανε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-45.Με παίκτη κλειδί τον νεαρό Ιωαννίδη η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών παιχνιδιου 60-47. Στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου τελείωσαν όλα όταν οι γηπεδούχοι με 9-0 σερί ξέφυγαν 69-47 και όλα τελείωσαν εκεί με τελικό σκορ 78-61. Επόμενο ματς στην Κέρκυρα το ερχόμενο Σάββατο. Με νίκη η ΑΕΔΠ Άρτας παίρνει το πρωτάθλημα και την άνοδο στην Γ Εθνική. Με νίκη ο Ιόνιος ισοφαρίζει σε 1-1 και όλα θα κριθούν σε τρίτο ματς σε ουδέτερη έδρα.

Απο τους νικητές ο Τσατάλας ειχε 23 πόντους με τον Ιωαννίδη να έχει 14 και τον Θώδη 12 ενώ ο Γυφτοκώστας ήταν καθοριστικός με 11 και 3 τρίποντα. Απο τον Ιόνιο που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Χονδρογιαννη και τον τιμωρημένο για 1 αγώνα Νεδέλκο ο Μαγκανάς ειχε 17 πόντους και ο Μασλαρινός 14. Ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης αγωνίστηκε και σημείωσε 1 πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 42-38, 60-47, 78-61

Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 14(2), Γυφτοκώστας 11(3), Τσατάλας 23(2), Βασιλείου, Δόνος 8(1), Μάνθας 2, Μπάλλας 8, Θώδης 12(1)

Ιόνιος (Μακρής): Τσιτσές 4, Θωμαΐδης 10, Γεωργακόπουλος 2, Μπακιρτζής 6(1), Σούκερας 4, Παπαδόπουλος 5, Σχορτσιανίτης 1, Μαγκανάς 17(2), Μασλαρινός 12(4)