Ποιο ντέρμπι; Η Εφές διέλυσε την Φενέρ και έβαλε «στοπ» στο σερί των 10 νικών!

Feb 26, 2021

Απίθανη Εφές με... οργιαστικό Μίτσιτς επικράτησε της Φενέρμπαχτσε εκτός έδρας με 74-106 και παράλληλα έβαλε τέλος στο «τρελό» σερί των 10 νικών.

Τρομερή Εφές Αναντολού όχι μόνο έβαλε τέλος στο σερί 10 νικών της Φενέρ, αλλά την… διέλυσε στην έδρα της και πήρε το ντέρμπι της Πόλης.

Έτσι, ανέβηκε στο 15-10, ενώ, το σύνολο του Ίγκορ Κοκόσκοβ έπεσε στο 15-11.

Για τους νικητές ο Βασίλιε Μίτσιτς είχε 37 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6/6 τρίποντα και 11/11 βολές ενώ πρόσθεσε και 5 ασίστ.

Στον αντίποδα, 24 είχε ο ΝτεΚόλο και 18 ο Βέσελι αλλά δεν αρκούσαν.

Το ματς

Πολύ δυνατά μπήκε η Εφές Αναντολού στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 2-8 στα πρώτα λεπτά (04’) το οποίο ο Μίτσιτς λίγο αργότερα μετέτρεψε σε 2-12. Στη πορεία, η Φενέρμπαχτσε βρήκε εν μέρει σκορ και μείωσε σε 7-14 (07’) αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 11-24.

Εν συνεχεία, το σύνολο του Αταμάν πατούσε καλύτερα πάνω στο παρκέ και διεύρυνε τη διαφορά (15-32, 12’) το οποίο λίγο μετά ο Άντερσον με τρίποντο μετέτρεψε σε 22-42 (15’). Έκτοτε, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ροκάνισαν τη διαφορά στους 15, 31-46 (17’), με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 39-53 παρόλο που η Φενέρ είχε μειώσει και στους 11 (35-46).

Στην επανάληψη, η Εφές Αναντολού ήταν ανώτερη και γρήγορα απέκτησε και πάλι διαφορά 16 πόντων (52-68, 24’), το οποίο μετέτρεψε σε 54-72 (26’), βάζοντας και τις βάσεις για τη νίκη. Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν… πάρτι, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 58-81.

Φυσικά, η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το σύνολο του Αταμάν να παίρνει μια άνετη νίκη με 74-106.