«Σκόρπισε» τον Ερυθρό η Μπασκόνια

Feb 26, 2021

Εύκολα η Μπασκόνια επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 87-67.

Έκανε το καθήκον της η Μπασκόνια και επικράτησε πολύ εύκολα του Ερυθρού Αστέρα.  Με αυτόν τον τρόπο οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 13-13, ρίχνοντας στο 7-19 τους Σέρβους.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Φαλ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ, από 14 είχαν Βιλντόζα και Γκεντράιτις.

Στον αντίποδα 14, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ είχε ο Λόιντ και 10 ο Ουόλντεν.

Το ματς

Δυναμικά άρχισε το παιχνίδι η Μπασκόνια, ξεφεύγοντας με 14-3 στα πρώτα λεπτά (04’). Στη πορεία, ο Ερυθρός βρήκε σκορ και μείωσε σε 16-10 (08’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 21-16.

Στη συνέχεια, οι Βάσκοι πάτησαν… γκάζι και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, καθώς, εκτόξευσαν την διαφορά στους 11 (31-20) και αργότερα στους 20, 42-22 (17’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν λύσεις για να μειώσουν στο σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-27.

Στην επανάληψη, το σύνολο του Ιβάνοβιτς παρέμεινε συγκεντρωμένο και συντήρησε τα ηνία (54-35 ,23’). Στη πορεία, ο Ερυθρός δεν είχε λύσεις να επιστρέψει στο παιχνίδι και πάλι, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 66-48.

Έτσι, η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μπασκόνια να παίρνει το «ροζ» φύλλο αγώνα με 87-67.