Ματς - έπος και break της Ζενίτ στη Βαρκελώνη!

Apr 21, 2021

Ματσάρα πραγματοποιήθηκε στο «Palau Blaugrana» ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα κι Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με τους Ρώσους να κάνουν το πρώτο break στα φετινά playoffs φτάνοντας στη νίκη με 74-76.

Σειρά που θα ευχαριστηθούν όλοι οι προπονητές αποτελεί το Μπαρτσελόνα - Ζενίτ, με τους Ρώσους όμως, να κάνουν το break στο πρώτο ματς και να παίρνουν τη κατάσταση στα χέρια τους. Οι Ρώσοι απέκτησαν και διαφορά 17 πόντων, αλλά την απώλεσαν, όμως στο τέλος πέτυχαν τη νίκη.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο απίθανος Πάνγκος που είχε 19 πόντους κι 9 ασίστ με 4/6 τρίποντα, ενώ, 12 είχε ο Τόμας και 11 ο Ρίβερς.

Στον αντίποδα, 18 πόντους κι 9 ριμπάουντ είχε ο Ντέιβις και 15 ο Χίγκινς.

Το ματς

Πολύ δυνατά άρχισαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, με το σκορ στο 12-13 στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη πορεία,  η Ζενίτ ήταν καλύτερη και με τρίποντο του Πάνγκος ξέφυγε με 12-18 (07’), όμως, η Μπαρτσελόνα με τον Αμπρίνες γρήγορα μείωσε σε 17-18 (08’), ενώ, αργότερα προσπέρασε με 21-18 (επιμέρους 9-0, 09’), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται ισόπαλο, 21-21.

Εν συνεχεία, οι Ρώσοι ήταν ανώτεροι και απέκτησαν διαφορά 7 πόντων 23-30 (13’), το οποίο λίγο πιο μετά μετέτρεψαν σε 29-42 (17’). Έκτοτε, δεν άλλαξε κάτι, με τους Καταλανούς να έχουν υποστεί ένα «black out» και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-48.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα και μείωσε στους 10, 42-52 (23’). Μάλιστα, αργότερα με τον Μίροτιτς έκανε το 47-53 (25’). Η Ζενίτ δεν μπορούσε να βρει σκορ στη πορεία και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, ροκανίζοντας στο καλάθι (51-53, 27’). Παρόλα αυτά, σε εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ αντέδρασε και με τρίποντο του Ρίβερς ξέφυγε εκ νέου με 8, 51-59 (29’), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 54-61.

Στη τελευταία περίοδο η «Μπάρτσα» έκανε νέα αντεπίθεση και μείωσε στο καλάθι, 61-63, αλλά γρήγορα για μια ακόμη φορά η Ζενίτ με τον Χόλινς απέκτησε διαφορά 5 πόντων (61-66, 36’). Έκτοτε, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν και μάλιστα οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 71-71 (38’), ενώ με βολή του Ντέιβις προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 72-71. Στην επόμενη επίθεση όμως, με τρίποντη «βόμβα» του Ρίβερς, η Ζενίτ ανέκτησε τα ηνία (72-74, 46'' πριν το τέλος). Λίγο μετά, οι γηπεδούχοι με επιθετικό ριμπάουντ του Αμερικανού σέντερ έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία (74-74), αλλά 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Πάνγκος έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του με 74-76 και ένα εξαιρετικά δύσκολο φλότερ. Ο Γιασικεβίτσιους κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, ο Χίγκινς αστόχησε σε τρίποντο και έτσι οι Ρώσοι πήραν μια απίθανη νίκη με 74-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 34-48, 54-61, 74-76