Σίμον, Σίνγκλεντον και... τέζα η Ρεάλ Μαδρίτης, στο Final Four η Εφές!

May 04, 2021

Η Εφές... καρδιοχτύπησε από το 2-0 που έγινε 2-2 από την Ρεάλ, αλλά σήμερα(4/5) η Εφές ήταν ένα επίπεδο πάνω, παρέμεινε ψύχραιμη στην αντεπίθεση της Ρεάλ στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε την τεράστια νίκη - πρόκριση για το Final 4 με 88-83.

Για τους νικητές ασταμάτητος ο Σίνγκλεντον με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μίσιτς από κοντά με 18 και ο Σίμον με 17. "Αθόρυβος" για 35' ο Λάρκιν με 10 πόντους. Για την Ρεάλ δεν έφτανε ο Λαπροβίτολα με 17 πόντους, ο Τόμπκινς με 12 και οι Γιούλ και Κάρολ με 10 αμφότεροι.

Το ματς

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Μίσιτς να ηγείται και τον Λάρκιν να τα... σπάει με 0/3 τρίποντα και την Εφές στο +4 (13-9). Έκτοτε, οι Μαδριλένοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πέρασαν μπροστά στο σκορ, για να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου με 18-21.

Απόλυτα ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες, με τα ηνία στο σκορ να εναλάσσεται συνεχώς. Στο δεύτερο μισό της περιόδου, η Ρεάλ έτρεξε μικρό επιμέρους 3-8, για να προηγηθεί στην ανάπαυλα με 36-41.

Οι Τούρκοι μπήκαν εξαιρετικά στο τρίτο δεκάλεπτο δια χειρός Μίσιτς και Σίγκλεντον, την ώρα που η Ρεάλ... είχε μείνει στα αποδυτήρια. Οι Μαδριλένοι υπέπεσαν σε πολλά λάθος σουτ και αποφάσεις, γεγονός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 15-3 και να πάρουν διψήφια διαφορά. Στα επόμενα λεπτά η Ρεάλ άλλαξε πρόσωπο και με επιμέρους 0-8 μείωσε στους 3 για το 60-57, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η Εφές προηγήθηκε αλλά η Ρεάλ πήρε το μομέντουμ και με τρίποντη... βόμβα του Λαπτοβίτολα πέρασε μπροστά με 71-72, στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Εφές αντέδρασε άμεσα και με 5 πόντους του Πλάις και τρίποντο του Λάρκιν προηγήθηκε με 3 πόντους, κάτι λιγότερο από 3' για το τέλος, με τον Κάρολ να απαντάει με τρίποντο και να ισοφαρίζει. Στην ισοπαλία μπήκαν οι δύο ομάδες στο τελευταίο λεπτό με τον Σίμον να πετάει... ρουκέτα στην λήξη της επίθεσης της Εφές και να κάνει το 83-80, 38" πριν το τέλος.

Ο Γιουλ αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο, με τους Μαδριλένους να στέλνουν τον Σίγκλεντον στις βολές. Ο άλλοτε σέντερ του Παναθηναϊκού ευστόχησε και στις 2 και έκανε το 85-80, 15,3" πριν το τέλος. Ο Γιούλ αστόχησε και στο επόμενο τρίποντο και η μεγάλη νίκη - πρόκριση πήγε στην Εφές με 88-83, μετά από μια εύστοχη βολή του Ντάνστον, τρίποντο του Γιούλ και 2/2 βολές του Σίμον!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83