Πήρε το διπλό στο Βερολίνο επί της Άλμπα η Μπάγερν Μονάχου

Dec 12, 2021

Την πέμπτη της διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε η Μπάγερν (9-2), επικρατώντας εκτός έδρας της Άλμπα Βερολίνου (6-4) με 80-73 για το γερμανικό πρωτάθλημα. Την Τετάρτη ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ την Μπάγερν για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έδειξε πολυπροσωπία στην επίθεση, καθώς τέσσερις παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Βάιλερ-Μπαμπ σκόραρε 18, ο Λούτσιτς 17, ο Γιαραμάζ 14 και ο Ρούμπιτ 11, με τον Ομπστ να συμπληρώνει άλλους 9. Για την Άλμπα που πάλεψε μέχρι τέλους, ο Λο έβαλε 17 πόντους και ο Τίμαν 11.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας στη μεγάλυτερη διάρκειά του το προβάδισμα, βρέθηκαν μπροστά με 22-16. Μάλιστα ξέφυγαν ακόμα και με 9 πόντους (27-18), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 2-12, πήραν κεφάλι με 36-41 λίγο πριν το ημίχρονο.

Παρότι η Άλμπα ήταν διαρκώς κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε, δεν κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοπορία. Η Μπάγερν πήγε ως το +8 (50-58), και όταν είδε την αντίπαλη ομάδα να πλησιάζει στον πόντο (61-62), οι Βάιλερ-Μπαμπ και Λούτσιτς με σερί 0-5 έγραψαν το καθοριστικό 66-75 στο 38’.

Δεκάλεπτα: 22-16, 38-41, 56-60, 73-80.