Γερμανία: Μεγάλη νίκη της Τσέμνιτζ κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου

Jan 09, 2022

Ήττα σοκ γνώρισε η Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της από την Τσέμνιτζ με 63-65 για την 15η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, που μένουν στη 2η θέση με ρεκόρ 11-4, απώλεσαν μια διαφορά οκτώ πόντων στα τελευταία λεπτά, ενώ η Τσέμνιτζ, που ανέβηκε στο 10-5 και την 4η θέση, πανηγύρισε την τρίτη σερί της νίκη κόντρα στους Βαυαρούς.

Χάρη σε επιμέρους σκορ 26-12 στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +11 (42-31) στο ημίχρονο, διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η Τσέμνιτζ έμενε κοντά στο σκορ (45-40 στο 25’) και στο τελευταίο τετράλεπτο έκανε την αντεπίθεσή της, μετατρέποντας το 62-54 σε 63-65 χάρη σε τρία τρίποντα των Λόκετ (2) και Μάικ, την στιγμή που η Μπάγερν δεν έβρισκε τις σωστές επιλογές στην επίθεση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λόκετ με 13 πόντους και 2/3 τρίποντα, ακολούθησε ο Ουάσινγκτον με 11 πόντους, ενώ για την Μπάγερν ο Τόμας είχε 19 πόντους και ο Ρίβερς 12.

Δεκάλεπτα: 16-19, 42-31, 51-46, 63-65