Συνεχίζει ακάθεκτη στην ACB η Ρεάλ Μαδρίτης

Jan 09, 2022

Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης, κέρδισε και την Μπανταλόνα εκτός έδρας με 90-71 .

Αυτή ήταν η 15η νίκη σε 16 ματς για τη Ρεάλ, που συνεχίζει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος. Η Μπανταλόνα έπεσε στο 9-5, παραμένοντας όμως στην πρώτη τετράδα.

Η Ρεάλ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανακάμπτουν στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με σερί 13-0 προσπέρασαν με 40-29 πριν το 42-38 του ημιχρόνου. Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και τρέχοντας σερί 0-15 έκαναν το 51-56, ενώ στο τέταρτο μέρος έφτασαν τη διαφορά ως τους 20 πόντους (69-89).

Κορυφαίος των νικητών ο Ερτέλ με 20 πόντους και 5/8 τρίποντα, ακολούθησε ο Γιαμπουσέλε με 16 πόντους, ενώ Τέιλορ και Γιουλ πρόσθεσαν από 11. Για τους γηπεδούχους ο Τόμιτς είχε 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-24, 42-38, 58-65, 71-90.