Friday, 29 March 2024
PHARMANET

Έσωσε την χρονιά η Παρτίζαν (video)

May 19, 2023

Παράταση στην χρονιά έδωσε η Παρτίζαν.Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τον αποκλεισμό με τα… μάτια της, αλλά κατάφερε να νικήσει δύσκολα 81-79 την Στουντέντσκι και να ισοφαρίσει σε 1-1 τη σειρά των playoffs της Αδριατικής λίγκας.
Το εισιτήριο για τα ημιτελικά θα κριθεί στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι την ερχόμενη Τρίτη (22/5), στο Βελιγράδι.
Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα για πάνω από 35 λεπτά, με τον Τζέιμς Νάναλι να παίρνει… φωτιά στο τέλος και με δικά του καλάθια να παίζει καθοριστικό ρόλο για το ροζ φύλλο. Μάλιστα, με δικό του τρίποντο έγινε το 77-81 στα 7'' πριν από τη λήξη, όπου ουσιαστικά «κλείδωσε» και τη νίκη για την ομάδα του.
Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 23 πόντους για την Παρτίζαν, η οποία είχε τον Έξουμ ως πρώτο σκόρερ με 24π. Ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 11 λεπτά, χωρίς να πετύχει πόντο με 0/3 σουτ, ενώ μάζεψε μόλις 1 ριμπάουντ.
Από την Στουντέντσκι, ξεχώρισε ο Μαγκί με 15 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-40, 63-60, 79-81