Sunday, 28 April 2024
PHARMANET

Α ΕΣΚΑΒΔΕ: Νότιος όμιλος: Πύρρος Αρταίων- Γ.Ε. Αγρινίου 60-62

Feb 11, 2023

Μεγάλη νίκη για την Γ.Ε.Αγρινίου μέσα στην Άρτα επί του Πύρρου Αρταίων μετά απο ενα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 60-62 και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση στην βαθμολογία του Νοτίου ομίλου της Α ΕΣΚΑΒΔΕ όντας ένα βαθμό πίσω από τον δεύτερο Λέων Μεσολογγίου. Ο Πύρρος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε τα παιδικά λάθη αλλά και την αστοχία της ομάδας του Αγρινίου και προηγήθηκε με 31-23 στο ημίχρονο.Στην επανάληψη η ΓΕΑ αντέδρασε και κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα πόντο δυο φορές αλλά ένα τρίποντο του Σκορδή και ένα του Δημητρίου έφερε τους γηπεδούχους και πάλι μπροστά με επτά πόντους 51-44 έξι λεπτά πριν το τέλος. Εκεί η ΓΕΑ πραγματοποιεί την τελική αντεπίθεση της. Με πολυ καλή άμυνα και με κορυφαιο τον νεαρό Πολύζο καταφέρνει να γυρίσει το ματς και με επιμέρους σκορ 5-16 περνάει μπροστά με 56-60. Ο Κωσταπαππάς με μια βολή κάνει το 57-60. Ο Τασόπουλος έχει 1/2 για το 57-61. Ο Δημητρίου ευστοχεί σε τρίποντο για το 60-61 και γίνεται φάουλ στον Σταμούλη επτά δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Ευστοχεί στην πρώτη για το 60-62 και χάνει την δεύτερη. Η τελευταία επίθεση ανήκει στον Πύρρο αλλά η ΓΕΑ παίζει πολύ καλή άμυνα και ο Δημητρίου αστοχεί σε ένα... σκοτωμένο τρίποντο για το τελικό 60-62.Απο τους νικητές κορυφαίος ο Πολύζος με 11 πόντους και φοβερή δουλειά σε άμυνα και ριμπάουντ, όπως και ο Παρθένης, ενώ ο Σταμούλης ειχε 17 και ο Τασόπουλος 14. Απο τον Πύρρο ο Δημητρίου ειχε 14 και ο Σκορδής 12 με τον Κωσταπαππά 13.

Δεκάλεπτα:Α:20-16 Β:11-07 Δ:13-16 Δ:16-23

Πύρρος Αρταίων(Κωσταπαππάς): Χίντζιος 7, Παπαρούνης, Σκορδής 12(1), Γιαννακης 4, Χρύσης 2, Γκούντας, Αναγνώστου, Κωσταπαππάς 13(2), Κατσαούνος, Καλαντζής 8(1), Κοντός, Δημητρίου 14(2)

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμουλάκης): Τασόπουλος 14(1), Πολύζος 11, Βελαώρας, Τραγουδάρας 2, Κραβαρίτης 2, Σταμούλης 17(3), Μακρής 6, Δάρλας 5(1), Σαλαγιάννης, Παρθένης 5(1)